€39.95/m2
Free shipping
Pure Cortona Oak stands out with its light, natural color that perfectly imitates oak wood in its purest form. The most distinctive detail is the long, pronounced dark horizontal lines that replicate natural cracks. The decor gives the room a sense of history without overwhelming it with color.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Wide Plank Silent |
| Decor Name: | Pure Cortona Oak |
| Decor Nr.: | R240 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Wide Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | SE |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 234 mm |
Login