€39.95/m2
Free shipping
The color palette of Natural Willamette Hickory is warm and multi-layered, with flowing transitions from a light honey base to rich caramel and amber tones. Its complex and often contrasting texture adds movement and rhythm to the interior. The decor feels inviting and creates an atmosphere of stability and cozy comfort.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Wide Plank Silent |
| Decor Name: | Natural Willamette Hickory |
| Decor Nr.: | R242 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Wide Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | SE |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 234 mm |
Login