€36.95/m2
Free shipping
Rosefinch Oak is characterized by a highly dynamic and contrast-rich appearance that recreates natural oak with a subtle, unobtrusive rustic character. Its aesthetic embodies pure, primal nature and historical depth. This flooring can also serve as a perfect complementary element, harmoniously enhancing the overall interior design.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Wide Plank Silent |
| Decor Name: | Rosefinch Oak |
| Decor Nr.: | R133 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Wide Plank |
| Shade: | Brown, Dark |
| Texture: | SO |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 234 mm |
Login