€39.95/m2
Free shipping
Caramel Regis Oak lives up to its name and impresses with an intense, “appetizing” liquid caramel tone. Its aesthetic embodies velvety comfort and modern classicism. The nuances of this floor are among the most pleasantly perceived color tones, instantly creating a sense of coziness and grounding the interior, giving it a refined and calm appearance.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Wide Plank Silent |
| Decor Name: | Caramel Regis Oak |
| Decor Nr.: | R233 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Wide Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | SE |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 234 mm |
Login