€36.95/m2
Free shipping
The surface of Golden Richelieu Oak stands out with fine, naturally looking grain patterns that emphasize the organic character of the design without appearing overly rustic. The aesthetic of the decor can be described as “aristocratic coziness” and “timeless elegance.”
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Wide Plank Silent |
| Decor Name: | Golden Richelieu Oak |
| Decor Nr.: | R247 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Wide Plank |
| Shade: | Beige, Medium |
| Texture: | MW |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 234 mm |
Login