€36.95/m2
Free shipping
Dune Allegra Oak is characterized by a very clear, light golden tone reminiscent of the warm nuances of fine sea sand. Its aesthetic can be described as “sunny minimalism” and “cheerful harmony.” The decor stands out with its brightening presence and visual calm, offering timeless classicism combined with a sense of pure clarity.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Standard Plank Silent |
| Decor Name: | Dune Allegra Oak |
| Decor Nr.: | R238 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 7 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | SE |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 192 mm |
Login