€36.95/m2
Free shipping
Raw Stackhouse Oak is characterized by a raw, natural wood tone that skillfully balances between warm ochre and medium brown. The design stands out with its pronounced authenticity, visual dynamism, and rustic strength. It is the perfect choice for spaces that aim to convey a solid appearance along with a sense of stability and robustness.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Standard Plank Silent |
| Decor Name: | Raw Stackhouse Oak |
| Decor Nr.: | R237 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 7 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | SE |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 192 mm |
Login