€34.95/m2
Free shipping
Linen Cortado Oak is characterized by a well-balanced medium brown tone, reminiscent of the nuances of a café cortado. The aesthetic of this flooring is defined by modern comfort and textural harmony. The decor manages to be both detailed and unobtrusive at the same time, making it an excellent “peace-maker” within the interior.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Standard Plank Silent |
| Decor Name: | Linen Cortado Oak |
| Decor Nr.: | R250 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 7 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | MW |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 192 mm |
Login