€36.95/m2
Free shipping
Harvest Regis Oak stands out with a rich, medium-brown color palette inspired by the tones of a ripe autumn harvest. It is a decor that perfectly embodies the ideal of a classic oak floor. Despite its darker tone, the surface appears velvety and harmonious due to the absence of sharp contrasts. The flooring conveys visual softness, a classic presence, and a comforting, “grounding” effect.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Standard Plank Silent |
| Decor Name: | Harvest Regis Oak |
| Decor Nr.: | R234 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 7 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Dark |
| Texture: | SE |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 192 mm |
Login