€36.95/m2
Free shipping
Cadenza Walnut presents the rich and prestigious appearance of natural walnut wood in deep brown tones. The aesthetic of this decor can be defined as “exotic luxury.” It stands out with an aristocratic presence, visual warmth, and drama, combined with an organic softness.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Standard Plank Silent |
| Decor Name: | Cadenza Walnut |
| Decor Nr.: | R246 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 7 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Dark |
| Texture: | SE |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 192 mm |
Login