€34.95/m2
Free shipping
Sand Mesa Oak stands out with a light, slightly pastel color palette that combines nuances of natural sand and sun-bleached wood. The coloration is exceptionally soft and uniform. Thanks to its light sandy tone, this flooring gives the room an ethereal naturalness and a noticeably brightening effect.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Standard Plank Silent |
| Decor Name: | Sand Mesa Oak |
| Decor Nr.: | R251 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure |
| Length: | 1210 mm |
| Pack Pieces: | 7 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Light |
| Texture: | MW |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 192 mm |
Login