€39.95/m2
Natural Montanara Oak is characterized by a light, natural color palette with soft sand and cream nuances. The decor stands out with its herringbone installation pattern, which gives the floor a dynamic, geometric structure.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Herringbone Silent |
| Decor Name: | Natural Montanara Oak |
| Decor Nr.: | K804 |
| Edge Type: | Micro Bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | Fold Down |
| Length: | 635 mm |
| Pack Pieces: | 20 |
| Plank Width: | Narrow |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | MR |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 127 mm |
Login