€39.95/m2
The aesthetic of Gold Highgate Oak is bold, organic, and prestigious. The decor conveys a sunny mood and a vibrant sense of space. The flooring is distinguished by its herringbone installation pattern, which gives the room a dynamic, geometric structure.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Herringbone Silent |
| Decor Name: | Gold Highate Oak |
| Decor Nr.: | K805 |
| Edge Type: | Micro Bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | Fold Down |
| Length: | 635 mm |
| Pack Pieces: | 20 |
| Plank Width: | Narrow |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | HT |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 127 mm |
Login