€39.95/m2
Greige Montanara Oak presents a refined blend of grey and beige with a subtle ashy undertone. The design is highly puristic, giving the space both architectural precision and a sense of softness and luxury. The flooring is distinguished by its herringbone installation pattern, which adds a dynamic, geometric structure to the room.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Herringbone Silent |
| Decor Name: | Greige Montanara Oak |
| Decor Nr.: | K800 |
| Edge Type: | Micro Bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | Fold Down |
| Length: | 635 mm |
| Pack Pieces: | 20 |
| Plank Width: | Narrow |
| Shade: | Grey, Light |
| Texture: | MR |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 127 mm |
Login