€39.95/m2
Steel Montanara Oak is the pure embodiment of industrial chic. The decor is perfect for spaces with a strong character, yet thanks to its refined and authoritative appearance, it also integrates seamlessly into more universal interiors. The flooring is distinguished by its herringbone installation pattern, which gives the room a dynamic, geometric structure.
With a thickness of just 6 mm, the Rocko flooring series stands out thanks to its exceptionally durable core, making it an excellent choice for rooms with underfloor heating. It is also water-resistant, making it perfectly suitable for bathrooms, kitchens, hallways and public spaces.
Specification
| Brand: | Krono Original® |
|---|---|
| Collection: | Herringbone Silent |
| Decor Name: | Steel Montanara Oak |
| Decor Nr.: | K801 |
| Edge Type: | Micro Bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | Fold Down |
| Length: | 635 mm |
| Pack Pieces: | 20 |
| Plank Width: | Narrow |
| Shade: | Brown, Dark |
| Texture: | MR |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 34 |
| Width: | 127 mm |
Login