€20.95/m2
Please fill in your contact details below to place a quick order for this product. We will contact you shortly to confirm your order.
Your quick order request was not sent successfully. Please try again later.
Thank you for your quick order request!
Since we require advance payment, you will receive an automated proforma invoice once the order is created. Your order will be fulfilled as soon as we verify your bank transfer.
Sundance Oak is one of the most positive and energy-filled designs in our extensive flooring collection. The color palette evokes a sandy beach in gentle light – a perfect description of this floor’s appearance. With its base tones of light gold and sand beige, this décor can be effortlessly combined with almost any interior style.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With thickness of 8 mm, the Atlantic 8 collection offers a realistic slate-texture reproduction for a natural interior feel.
This décor is available in multiple plank sizes, suitable for every installation pattern (from standard planks to classic herringbone).
Features
Suitable for Underfloor Heating
The flooring is compatible with for “low-temperature” underfloor heating and cooling systems. The maximum temperature of the floor should not exceed 27°C, both for classic hot water or electric heating systems. Both types of underfloor heating are installed into the subfloor and it is necessary to pay close attention to the installation instructions.
Stain Resistant
Even stubborn liquids such as oil, wine or coffee can be easily wiped away and will not be absorbed by the durable flooring surface.
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Moisture Protection
For mineral substrates floor manufacturers prescribe the installation of a vapor barrier (PE foil). Some our products have an integrated vapour barrier, so you can do without such foil. EPLF requirement: SD ≥ 75 m
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Specification
| AC Rating: | AC4 |
|---|---|
| Application: | Bedroom, Kitchen, Living room, Office |
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 8 |
| Decor Name: | Sundance Oak |
| Decor Nr.: | K326 |
| Edge Type: | 4-sided bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | RO |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 195 mm |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Similar Items
Content: 2.26 m²