€20.95/m2
Free shipping
Please fill in your contact details below to place a quick order for this product. We will contact you shortly to confirm your order.
Your quick order request was not sent successfully. Please try again later.
Your quick order request has been sent successfully. We will contact you shortly to confirm your order.
Old Camberwick Oak was designed for those who desire a flooring that radiates warmth and becomes the “heart” of their interior. The décor features rich, intense yellow-brown shades and stands out with a light honey and copper tone reminiscent of natural, well-maintained oak wood. This floor brings an inviting and cozy atmosphere to any space.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With thickness of 8 mm, the Atlantic 8 collection offers a realistic slate-texture reproduction for a natural interior feel."
Specification
| AC Rating: | AC4 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 8 |
| Decor Name: | Old Camberwick Oak |
| Decor Nr.: | K794 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | MW |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 195 mm |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Similar Items