€20.95/m2
Free shipping
Please fill in your contact details below to place a quick order for this product. We will contact you shortly to confirm your order.
Your quick order request was not sent successfully. Please try again later.
Your quick order request has been sent successfully. We will contact you shortly to confirm your order.
Beige Parioli Oak bears the name of the elite Roman district ‘Parioli’, already hinting at sophisticated interior design – bright, warm, and inviting. The colors of the décor are rich and tasteful, with a natural character. The base tone is a honey beige, perfectly shifting between light gold and soft amber. A décor ideal for living spaces that seek light and comfort.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With thickness of 8 mm, the Atlantic 8 collection offers a realistic slate-texture reproduction for a natural interior feel.
Specification
| AC Rating: | AC4 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 8 |
| Decor Name: | Beige Parioli Oak |
| Decor Nr.: | K788 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | MW |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 195 mm |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Similar Items