€20.95/m2
Free shipping
Please fill in your contact details below to place a quick order for this product. We will contact you shortly to confirm your order.
Your quick order request was not sent successfully. Please try again later.
Your quick order request has been sent successfully. We will contact you shortly to confirm your order.
Dark Montanara Oak captivates with a deep, dark chocolate tone that creates a powerful visual presence within the space. The aesthetic of this décor can be described as “dramatic luxury” — a flooring choice for those who wish to make a bold statement. Dark Montanara Oak remains untouched by short-lived trends and, as a timeless classic, guarantees lasting elegance.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With thickness of 8 mm, the Atlantic 8 collection offers a realistic slate-texture reproduction for a natural interior feel.
This décor is available in multiple plank sizes, suitable for every installation pattern (from standard planks to classic herringbone).
Specification
| AC Rating: | AC4 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 8 |
| Decor Name: | Dark Montanara Oak |
| Decor Nr.: | K849 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Dark |
| Texture: | MR |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 195 mm |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Similar Items