€34.95/m2
The ash-beige color of Sand Ribera Oak imitates wood that has been lightened by sea salt and sun. It conveys a feeling of nature, calmness, and a beautifully balanced rustic style. Perfect for use in modern interior design for Scandinavian and Boho styles.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
As part of the Durastar Silent Cork collection, this flooring meets the highest usage class AC6 and impresses with a solid thickness of 13 mm. This combination guarantees maximum durability and excellent acoustic comfort thanks to the integrated cork layer.
Specification
| AC Rating: | AC6 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Durastar Silent Cork |
| Decor Name: | Sand Ribera Oak |
| Decor Nr.: | K854 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | Lifetime |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Standard plank, wide |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | RR |
| Thickness: | 13 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 245 mm |
Login