€34.95/m2
Honey Ribera Oak is characterized by a very warm, sunny amber color that reflects the natural beauty of freshly processed oak wood. The color palette is rich and honey-toned, with golden nuances that bring vibrancy and warmth to the room.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
As part of the Durastar Silent Cork collection, this flooring meets the highest usage class AC6 and impresses with a solid thickness of 13 mm. This combination guarantees maximum durability and excellent acoustic comfort thanks to the integrated cork layer.
Specification
| AC Rating: | AC6 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Durastar Silent Cork |
| Decor Name: | Honey Ribera Oak |
| Decor Nr.: | K853 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | Lifetime |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Standard plank, wide |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | RR |
| Thickness: | 13 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 245 mm |
Login