€34.95/m2
Cream Darcy Oak is characterized by an exceptionally light, almost airy cream tone with very subtle undertones. The aesthetic of the decor represents gentle luxury. It gives the room visual lightness and delicacy while effectively brightening any interior.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
As part of the Durastar Silent Cork collection, this flooring meets the highest usage class AC6 and impresses with a solid thickness of 13 mm. This combination guarantees maximum durability and excellent acoustic comfort thanks to the integrated cork layer.
Specification
| AC Rating: | AC6 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Durastar Silent Cork |
| Decor Name: | Cream Darcy Oak |
| Decor Nr.: | K844 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | Lifetime |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Standard plank, wide |
| Shade: | Beige, Light, White |
| Texture: | DY |
| Thickness: | 13 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 245 mm |
Login