€49.61/pack
Free shipping
Blackwater Oak is an impressive décor for lovers of dramatic, modern design with a distinctive character. The base tone features a rich ash grey that transitions into darker, almost graphite-like nuances.
This flooring is a bold choice that defines the space and adds depth to it. It is one of the best options for interiors in industrial and loft style. This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With thickness of 8 mm, the Atlantic 8 collection offers a realistic slate-texture reproduction for a natural interior feel.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 8/33 |
| Decor Name: | Blackwater Oak |
| Decor Nr.: | K413 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Grey, Medium |
| Texture: | OE |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 195 mm |
Login