€49.61/pack
Free shipping
Historic Oak offers the intense and characterful look of “aged” oak, bringing the spirit of past times into your home. The color palette ranges in a rich medium brown with distinctly pronounced honey and amber tones. This décor gives every room a sense of stability, history, and unmistakable character.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With thickness of 8 mm, the Atlantic 8 collection offers a realistic slate-texture reproduction for a natural interior feel.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 8/33 |
| Decor Name: | Historic Oak |
| Decor Nr.: | 5947 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | HO |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 195 mm |
Login