€49.61/pack
Mushroom Carpenter Oak is a sophisticated décor that focuses on soft, earthy, and very natural nuances. The base tones form a refined combination of light brown and grey, reminiscent of the color of natural, untreated oak wood. This flooring brings calm, balance, and timeless style to any room.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With thickness of 8 mm, the Atlantic 8 collection offers a realistic slate-texture reproduction for a natural interior feel.
Features
Microscratch protect
The robust surface protects your flooring against micro-scratches that can be caused by strong mechanical stresses or the claws of house pets.
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 8/33 |
| Decor Name: | Mushroom Carpenter Oak |
| Decor Nr.: | K478 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Beige, Brown, Medium |
| Texture: | CM |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 195 mm |
Login