€29.95/m2
Ferry Oak stands out with its distinctive rusticity and deeply rooted, authentic character. The decor is rich and complex – reminiscent of refined smoked wood and antique walnut.
The base tone ranges between medium and dark brown, enhanced by subtle grey and “smoked” nuances. This gives the floor exceptional depth and makes it the perfect choice for spaces with true character and individuality.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
Combines the impressive length of the planks with a solid 12 mm thickness.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Long Plank 12 |
| Decor Name: | Ferry Oak |
| Decor Nr.: | K851 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 2003 mm |
| Pack Pieces: | 4 |
| Plank Width: | Wide Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | MW |
| Thickness: | 12 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 245 mm |
Login