€29.95/m2
Free shipping
Sepia Tegernsee Oak is an exceptional decor that captures the cozy warmth and intensity of atmospheric alpine interiors. Its color palette can best be described as a composition of “autumn sunset” and “classic sepia.”
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
Combines the impressive length of the planks with a solid 12 mm thickness.
Features
Authentic embossed
The synchronous pores are perfectly aligned with the wood grain of the decor, creating an impressively realistic look and feel that captures the unique character and natural charm of real wood.
Suitable for Underfloor Heating
The flooring is compatible with for “low-temperature” underfloor heating and cooling systems. The maximum temperature of the floor should not exceed 27°C, both for classic hot water or electric heating systems. Both types of underfloor heating are installed into the subfloor and it is necessary to pay close attention to the installation instructions.
Stain Resistant
Even stubborn liquids such as oil, wine or coffee can be easily wiped away and will not be absorbed by the durable flooring surface.
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Microscratch protect
The robust surface protects your flooring against micro-scratches that can be caused by strong mechanical stresses or the claws of house pets.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Application: | Bedroom, Hallway, Kitchen, Living room, Office |
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Long Plank 12 |
| Decor Name: | Sepia Tegernsee Oak |
| Decor Nr.: | K662 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 2003 mm |
| Pack Pieces: | 4 |
| Plank Width: | Wide Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | TG |
| Thickness: | 12 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 245 mm |
Login