€28.95/m2
Copper Ethereal Oak is distinguished by a very complex and contemporary color that departs from classic "yellow" or "reddish" wood. The décor's color is a muted, ashy brown with clearly expressed warm, copper undertones. The décor is exceptionally current for contemporary interior design trends, bringing a sense of softness, comfort, and understated luxury.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
This decor is part of the Classic Silent Eco collection, which impresses with a thickness of 8.5 to 9 mm. Thanks to the integrated impact sound insulation, it offers excellent acoustics and is the ideal choice for environmentally conscious living with a high level of comfort.
Features
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Microscratch protect
The robust surface protects your flooring against micro-scratches that can be caused by strong mechanical stresses or the claws of house pets.
Impact Sound Reduction
Due to the integrated pad, the flooring reduces impact sound, echoes and vibrations.
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Classic Silent Eco |
| Decor Name: | Copper Ethereal Oak |
| Decor Nr.: | K665 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Integrated Pad: | Incl. 1 mm PerfectPad Eco |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 8 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | ET |
| Thickness: | 9 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 195 mm |
Login