€26.95/m2
Wild West Oak offers one of the boldest and most "primal" visions in the collection, inspired by the raw beauty of nature and reclaimed wood. Its color is complex - a combination of medium brown to deep, almost dark nuances that alternate dynamically.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours. The design is also part of the Classic Silent Eco, Classic, and Comfort Silent Cork collections.
This decor is part of the Classic Silent Eco collection, which impresses with a thickness of 8.5 to 9 mm. Thanks to the integrated impact sound insulation, it offers excellent acoustics and is the ideal choice for environmentally conscious living with a high level of comfort.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Classic Silent Eco |
| Decor Name: | Wild West Oak |
| Decor Nr.: | K224 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 8 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | NL |
| Thickness: | 9 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 195 mm |
Login