€17.95/m2
Clay Sola Oak is an excellent example of “earthy” aesthetics — an exceptionally natural and well-balanced design. The base tone is a rich beige that transitions into soft terracotta and brownish nuances. This is a décor that creates a sense of stability and organic presence.
This flooring is created with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a novel binding agent makes the flooring more durable, significantly reduces swelling behavior, and thus effectively protects it from moisture penetration.
The décor is part of the Atlantic 7 collection. With a solid thickness of 7 mm, the Atlantic 7 collection offers a long-lasting solution that combines functionality with aesthetic appeal.
Features
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Real groove
Bevelled edges on all four sides of the plank ensure an authentic floorboard look.
Specification
| AC Rating: | AC4 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 7 |
| Decor Name: | Clay Sola Oak |
| Decor Nr.: | K647 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 10 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Dark |
| Texture: | MW |
| Thickness: | 7 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 195 mm |
Login