€24.95/m2
Honey Ribera Oak is characterized by an exceptionally warm, sunny amber tone, inspired by the natural look of freshly processed oak. Its rich, “honey-colored” palette with golden nuances fills the space with warmth and vitality.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
Part of the Clever Silent Eco collection (7 mm thickness). The collection offers n ecological and practical system that combines sustainability with a low installation height.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Clever Silent Eco |
| Decor Name: | Honey Ribera Oak |
| Decor Nr.: | K853 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | RR |
| Thickness: | 7 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 195 mm |
Login