€22.95/m2
Honey Ribera Oak is characterized by an exceptionally warm, sunny amber tone, inspired by the natural look of freshly processed oak. Its rich, “honey-colored” palette with golden nuances fills the space with warmth and vitality.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
Part of the Clever collection (6 mm thickness). The collection offers standard-format planks that combine durability, low installation height, and a stylish appearance.
This decor is also available in the Clever Silent Eco collection – a different collection that utilizes the same O.R.C.A. water resistance technology.
Features
Authentic embossed
The synchronous pores are perfectly aligned with the wood grain of the decor, creating an impressively realistic look and feel that captures the unique character and natural charm of real wood.
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Moisture Protection
For mineral substrates floor manufacturers prescribe the installation of a vapor barrier (PE foil). Some our products have an integrated vapour barrier, so you can do without such foil. EPLF requirement: SD ≥ 75 m
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Application: | Bedroom, Kitchen, Living room, Office |
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Clever |
| Decor Name: | Honey Ribera Oak |
| Decor Nr.: | K853 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 11 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | RR |
| Thickness: | 6 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 195 mm |
Login