€34.45/m2
Free shipping
The color of Avola Sarocco Oak is a warm, medium-dark brown with slight reddish or terracotta undertones. This décor radiates stability, traditions, and maturity. Suitable for Mediterranean, colonial, vintage, and modern rustic styles.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
This decor is part of the Classic Silent Eco collection, which impresses with a thickness of 8.5 to 9 mm. Thanks to the integrated impact sound insulation, it offers excellent acoustics and is the ideal choice for environmentally conscious living with a high level of comfort.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Classic Silent Eco |
| Decor Name: | Avola Sarocco Oak |
| Decor Nr.: | K2971 |
| Edge Type: | Pressed bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | Angel Tap |
| Length: | 1286 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | SC |
| Thickness: | 8.5 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 192 mm |
Login