€34.45/m2
Free shipping
The color of Palermo Sarocco Oak is an intense, golden-brown with honey undertones. It evokes classic natural oak, bathed in sunlight. This décor is the embodiment of timeless classic. It is not susceptible to fleeting fashions and stands traditional and solid.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours. The design is also part of the Classic Silent Eco collection with a thickness of 8.5/9 mm.
This decor is part of the Classic Silent Eco collection, which impresses with a thickness of 8.5 to 9 mm. Thanks to the integrated impact sound insulation, it offers excellent acoustics and is the ideal choice for environmentally conscious living with a high level of comfort.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Classic Silent Eco |
| Decor Name: | Palermo Sarocco Oak |
| Decor Nr.: | K2907 |
| Edge Type: | Pressed bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | Angel Tap |
| Length: | 1286 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Light |
| Texture: | SC |
| Thickness: | 8.5 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 192 mm |
Login