€34.45/m2
Free shipping
The visual presence of Trapani Sarocco Oak is dominated by rich, dark nuances that give the floor weight and character. The tone is an intense, dark chestnut brown. This is a décor that asserts its presence. It is ideal for creating an atmosphere of prestige and comfort.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours. The design is also part of the Classic Silent Eco collection with a thickness of 8.5/9 mm.
This decor is part of the Classic Silent Eco collection, which impresses with a thickness of 8.5 to 9 mm. Thanks to the integrated impact sound insulation, it offers excellent acoustics and is the ideal choice for environmentally conscious living with a high level of comfort.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Classic Silent Eco |
| Decor Name: | Trapani Sarocco Oak |
| Decor Nr.: | K2909 |
| Edge Type: | Pressed bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | Angel Tap |
| Length: | 1286 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | SC |
| Thickness: | 8.5 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 192 mm |
Login