€38.21/m2
€44.95/m2Free shipping
Oak Roast is the darkest and most intense model in the collection. Its name perfectly describes its character: it resembles wood that has been carefully “roasted” to reveal its deepest and warmest facets. The color palette of chocolate and smoked walnut gives the decor a strong, distinctive character for sophisticated interiors.
Part of the “Real Wood” collection, combined with our innovative MO.RE! technology – a moisture-resistant core designed for the highest demands. Beauty, elegance, and quality in one: this collection stands out with fine bevels that enhance the natural warmth of the floor. The decors feature a thickness of 8.5 mm.
Features
Suitable for Underfloor Heating
The flooring is compatible with for “low-temperature” underfloor heating and cooling systems. The maximum temperature of the floor should not exceed 27°C, both for classic hot water or electric heating systems. Both types of underfloor heating are installed into the subfloor and it is necessary to pay close attention to the installation instructions.
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Soft bevel
The decorative bevels, inspired by traditional craftsmanship, ensure a harmonious appearance.
Specification
| AC Rating: | Titanium Ultra |
|---|---|
| Application: | Bedroom, Hallway, Kitchen, Living room, Office, Shop |
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Real Wood |
| Decor Name: | Oak Roast |
| Decor Nr.: | O352 |
| Edge Type: | Soft bevel |
| Effect: | Veneer |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | Angel Tap |
| Length: | 1383 mm |
| Pack Pieces: | 7 |
| Plank Width: | Wide Plank |
| Shade: | Brown |
| Texture: | LU |
| Thickness: | 8.5 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 244 mm |
Login