€24.95/m2
Please fill in your contact details below to place a quick order for this product. We will contact you shortly to confirm your order.
Your quick order request was not sent successfully. Please try again later.
Thank you for your quick order request!
Since we require advance payment, you will receive an automated proforma invoice once the order is created. Your order will be fulfilled as soon as we verify your bank transfer.
Sundance Oak is one of the most positive and energetic models in our extensive flooring catalog. Its color palette evokes a fine sandy beach and gentle sunlight, perfectly describing the atmosphere this floor creates. The base tones consist of light gold and sandy beige. It is a décor that brings a sense of spaciousness to any room and can be effortlessly combined with almost any interior style.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With a thickness of 8 mm, this classic installation pattern – the elegant Herringbone variant – combines traditional craftsmanship aesthetics with the most modern material technology.
This décor is available in different variants – Long Plank 12 and Atlantic 8 collections.
Features
Authentic embossed
The synchronous pores are perfectly aligned with the wood grain of the decor, creating an impressively realistic look and feel that captures the unique character and natural charm of real wood.
Microscratch protect
The robust surface protects your flooring against micro-scratches that can be caused by strong mechanical stresses or the claws of house pets.
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Application: | Bedroom, Hallway, Kitchen, Living room |
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Herringbone 8 |
| Decor Name: | Sundance Oak |
| Decor Nr.: | K326 |
| Edge Type: | 4-sided bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | Fold Down |
| Length: | 630 mm |
| Pack Pieces: | 11 |
| Plank Width: | Narrow |
| Shade: | Brown, Light |
| Texture: | RO |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 126 mm |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login