€24.95/m2
The color palette is reminiscent of antique silver and noble oak. The base tone ranges from light grey to ashy nuances, giving the floor an exceptionally elegant and modern appearance. This is a décor designed for spaces with the highest standards of design and aesthetics.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With a thickness of 8 mm, this classic installation pattern – the elegant Herringbone variant – combines traditional craftsmanship aesthetics with the most modern material technology.
This décor is available in various variants suitable for every installation pattern (from standard planks to the classic herringbone).
Features
Authentic embossed
The synchronous pores are perfectly aligned with the wood grain of the decor, creating an impressively realistic look and feel that captures the unique character and natural charm of real wood.
Microscratch protect
The robust surface protects your flooring against micro-scratches that can be caused by strong mechanical stresses or the claws of house pets.
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Herringbone 8 |
| Decor Name: | Aged Montanara Oak |
| Decor Nr.: | K848 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | Fold Down |
| Length: | 630 mm |
| Pack Pieces: | 11 |
| Plank Width: | Narrow |
| Shade: | Grey, Light |
| Texture: | MR |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 126 mm |
Login