€26.95/m2
Free shipping
Bourbon Hills Oak brings a sense of authenticity, history, and luxury, inspired by the rich tones of aged wood. The main tone is an intense chocolate brown with pronounced copper and amber reflections. The décor is a choice for spaces with strong visual presence.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
Part of the Clever Silent Eco collection (7 mm thickness). The collection offers n ecological and practical system that combines sustainability with a low installation height.
Features
Suitable for Underfloor Heating
The flooring is compatible with for “low-temperature” underfloor heating and cooling systems. The maximum temperature of the floor should not exceed 27°C, both for classic hot water or electric heating systems. Both types of underfloor heating are installed into the subfloor and it is necessary to pay close attention to the installation instructions.
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Microscratch protect
The robust surface protects your flooring against micro-scratches that can be caused by strong mechanical stresses or the claws of house pets.
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Application: | Bedroom, Hallway, Kitchen, Living room, Office |
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Clever Silent Eco |
| Decor Name: | Bourbon Hills Oak |
| Decor Nr.: | K489 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Dark |
| Texture: | HO |
| Thickness: | 7 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 195 mm |
Login