€39.45/m2
Free shipping
Natural Red Oak is distinguished by intense amber and golden-red nuances that bring warmth to any space. The undertones have a psychological ""warming"" and hospitality effect, making the room appear more comfortable.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours. The design is also part of the Classic Silent Cork collection with a thickness of 8.5/9 mm.
As part of the Classic Silent Cork collection with a thickness of 8.5 mm, this flooring combines the natural-looking properties of cork with modern design.
Features
Silent Walk
SPC flooring is extremely resistant to impactsound, echoes and vibrations, making it suitable for areas with heavy traffic.SPC parquet leaves a pleasant feeling to the touch and reduces noise when walking. This is important for families with children or pet owners.
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Soft bevel
The decorative bevels, inspired by traditional craftsmanship, ensure a harmonious appearance.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Application: | Bedroom, Hallway, Kitchen, Living room |
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Classic Silent Cork |
| Decor Name: | Natural Red Oak |
| Decor Nr.: | O980 |
| Edge Type: | Soft bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | Angel Tap |
| Length: | 1383 mm |
| Pack Pieces: | 11 |
| Plank Width: | Narrow |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | HG (High Gloss) |
| Thickness: | 8.5 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 159 mm |
Login