€26.95/m2
Hay Darcy Oak embodies a modern, clean aesthetic that radiates calmness and lightness. With its light and understated color palette, this decor perfectly captures the spirit of contemporary design.
The base tone impresses with a very light beige to cream shade, reminiscent of the natural color of fresh straw. Hay Darcy Oak is the perfect canvas for designing spacious, light-filled interiors and offers limitless freedom when choosing your furnishings.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
Ultimate 12 mm thickness for maximum durability and premium real wood-like feeling.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 12 |
| Decor Name: | Hay Darcy Oak |
| Decor Nr.: | K845 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | DY |
| Thickness: | 12 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 195 mm |
Login