€26.95/m2
Honey Ethereal Oak offers an exceptionally well-balanced look that combines classic honey-toned warmth with a modern, “airy” finish.
The base tone stands out with a delicate honey gold that appears much softer and more subtle compared to traditional, darker honey tones. This decor is the embodiment of modern comfort – it adds depth and warmth to spaces without taking away their lightness.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
Ultimate 12 mm thickness for maximum durability and premium real wood-like feeling.
This décor is available in multiple plank sizes, suitable for every installation pattern (from standard planks to classic herringbone). It is also part of our premium flooring, manufactured using the innovative O.R.C.A technology.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 12 |
| Decor Name: | Honey Ethereal Oak |
| Decor Nr.: | K726 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | ET |
| Thickness: | 12 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 195 mm |
Login