€26.95/m2
Free shipping
Silverado Slate is a complex mixture of medium gray, charcoal, and warm brownish nuances. The décor conveys a sense of untamed nature and ancient matter. The décor is perfect for people who love to mix old classics with new and modernism.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
This decor is part of the Classic collection, which stands out with a solid thickness of 8 mm and offers excellent stability.
Features
Suitable for Underfloor Heating
The flooring is compatible with for “low-temperature” underfloor heating and cooling systems. The maximum temperature of the floor should not exceed 27°C, both for classic hot water or electric heating systems. Both types of underfloor heating are installed into the subfloor and it is necessary to pay close attention to the installation instructions.
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Microscratch protect
The robust surface protects your flooring against micro-scratches that can be caused by strong mechanical stresses or the claws of house pets.
Moisture Protection
For mineral substrates floor manufacturers prescribe the installation of a vapor barrier (PE foil). Some our products have an integrated vapour barrier, so you can do without such foil. EPLF requirement: SD ≥ 75 m
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Application: | Bedroom, Hallway, Kitchen, Living room, Office, Shop |
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Classic Tile |
| Decor Name: | Silverado Slate |
| Decor Nr.: | K387 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Stones |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 638 mm |
| Pack Pieces: | 11 |
| Plank Width: | Tile |
| Shade: | Grey, Medium |
| Texture: | OS |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 330 mm |
Login