€16.33/m2
Cotta Cremona Oak captivates with a unique character that combines the feel of classic terracotta with the grandeur of oak wood. The base tone is a medium-rich, warm brown with a clearly defined amber shimmer. A décor in a practical color palette that ages gracefully.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With thickness of 8 mm, the Atlantic 8 collection offers a realistic slate-texture reproduction for a natural interior feel.
Features
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Real groove
Bevelled edges on all four sides of the plank ensure an authentic floorboard look.
Specification
| AC Rating: | AC4 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 8 |
| Decor Name: | Cotto Cremona Oak |
| Decor Nr.: | K2737 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 9 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | MW |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 195 mm |
Login