€19.43/m2
Cream Darcy Oak stands out with a very light, almost airy cream tone, complemented by fine and subtle undertones. This décor embodies an exquisite, understated luxury and gives every room a remarkable visual lightness. It is the ideal choice for bringing light into any space and creating an atmosphere of openness and purity.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With a thickness of 8 mm, this classic installation pattern – the elegant Herringbone variant – combines traditional craftsmanship aesthetics with the most modern material technology.
Features
Authentic embossed
The synchronous pores are perfectly aligned with the wood grain of the decor, creating an impressively realistic look and feel that captures the unique character and natural charm of real wood.
Microscratch protect
The robust surface protects your flooring against micro-scratches that can be caused by strong mechanical stresses or the claws of house pets.
Warm underfoot
In times of resource saving, thermal insulation is an important criterion. A properly insulated floor feels warm, even unheated. Underlay requirement: R ≥ 0.075 m2 K/W
Impact Sound Reduction
Due to the integrated pad, the flooring reduces impact sound, echoes and vibrations.
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Soft bevel
The decorative bevels, inspired by traditional craftsmanship, ensure a harmonious appearance.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Herringbone 8 |
| Decor Name: | Cream Darcy Oak |
| Decor Nr.: | K844 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | Fold Down |
| Length: | 630 mm |
| Pack Pieces: | 11 |
| Plank Width: | Narrow |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | DY |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 126 mm |
Login