€19.84/m2
The 5947 Historic Oak decor brings a touch of classic sophistication with its deep, rich tones that enhance any interior setting. The synchronized texture highlights the intricate wood grain, providing an authentic and elegant appearance. Perfect for interiors where the flooring serves as a centerpiece, this design pairs beautifully with a range of furniture styles, from traditional to modern. The precision-engineered planks lock tightly together, creating a stunning herringbone pattern that adds depth and character to any room. Rated for high-traffic areas, 5947 Historic Oak is not only visually appealing but also exceptionally durable and easy to maintain. Infuse your space with the timeless charm and lasting performance of Historic Oak.

How MO.RE! technology works
MO.RE! technology is based on a new substrate formulation. This makes the floor significantly less prone to swelling and therefore more resistant to the effects of water than conventional laminate floors.
Spilled a drink? Knocked over the mop bucket? Has a flower pot leaked onto the floor? There’s no reason to panic: floors featuring MO.RE! technology can withstand such mishaps. You can wipe up the liquid in peace and don’t need to worry about whether your floor has been damaged. MO.RE! makes this possible!
Features
Authentic embossed
The synchronous pores are perfectly aligned with the wood grain of the decor, creating an impressively realistic look and feel that captures the unique character and natural charm of real wood.
Microscratch protect
The robust surface protects your flooring against micro-scratches that can be caused by strong mechanical stresses or the claws of house pets.
Warm underfoot
In times of resource saving, thermal insulation is an important criterion. A properly insulated floor feels warm, even unheated. Underlay requirement: R ≥ 0.075 m2 K/W
Impact Sound Reduction
Due to the integrated pad, the flooring reduces impact sound, echoes and vibrations.
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Soft bevel
The decorative bevels, inspired by traditional craftsmanship, ensure a harmonious appearance.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Application: | Bedroom, Kitchen, Living room |
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Herringbone 8 |
| Decor Name: | Historic Oak |
| Decor Nr.: | K476 |
| Edge Type: | 4-sided bevel |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | Fold Down |
| Length: | 630 mm |
| Pack Pieces: | 11 |
| Plank Width: | Narrow |
| Shade: | Brown, Medium |
| Texture: | CM |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 126 mm |
Login