€22.95/m2
Free shipping
The Pewter Slate flooring is far more than a simple stone imitation. It faithfully reproduces the specific, complex texture of split slate. The color palette evokes dramatic graphite and earthy patina. The base tone stands out with a deep anthracite grey combined with refined pewter metallic.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With thickness of 8 mm, the Atlantic 8 collection offers a realistic slate-texture reproduction for a natural interior feel.
Features
Suitable for Underfloor Heating
The flooring is compatible with for “low-temperature” underfloor heating and cooling systems. The maximum temperature of the floor should not exceed 27°C, both for classic hot water or electric heating systems. Both types of underfloor heating are installed into the subfloor and it is necessary to pay close attention to the installation instructions.
Stain Resistant
Even stubborn liquids such as oil, wine or coffee can be easily wiped away and will not be absorbed by the durable flooring surface.
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Moisture Protection
For mineral substrates floor manufacturers prescribe the installation of a vapor barrier (PE foil). Some our products have an integrated vapour barrier, so you can do without such foil. EPLF requirement: SD ≥ 75 m
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Specification
| AC Rating: | AC4 |
|---|---|
| Application: | Bedroom, Hallway, Living room |
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 8 Tile |
| Decor Name: | Pewter Slate |
| Decor Nr.: | K388 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Stones |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 638 mm |
| Pack Pieces: | 11 |
| Plank Width: | Tile |
| Shade: | Black, Brown, Dark, Grey |
| Texture: | OS |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 330 mm |
Login