€24.95/m2
Free shipping
Please fill in your contact details below to place a quick order for this product. We will contact you shortly to confirm your order.
Your quick order request was not sent successfully. Please try again later.
Your quick order request has been sent successfully. We will contact you shortly to confirm your order.
Vintage Ribera Oak impresses with a distinctive vintage aesthetic that authentically recreates the look of elegantly aged oak wood. The décor tells a story of tradition and rustic charm, perfectly adapted to the demands of modern living.
This flooring is equipped with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a new type of binding agent makes the floor covering more durable, significantly reduces swelling, and effectively protects it against moisture penetration.
With a thickness of 10 mm, the Atlantic 10 collection offers a durable solution that combines functionality with aesthetic appeal.
Specification
| AC Rating: | AC5 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Atlantic 10 |
| Decor Name: | Vintage Ribera Oak |
| Decor Nr.: | K852 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 30 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 1288 mm |
| Pack Pieces: | 7 |
| Plank Width: | Standard Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | RR |
| Thickness: | 10 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 195 mm |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login
Similar Items
Content: 1.76 m²
Content: 1.76 m²
Content: 1.76 m²
Content: 1.76 m²
Content: 1.76 m²
Content: 1.76 m²
Content: 1.76 m²
Content: 1.76 m²
Content: 1.76 m²
Content: 1.76 m²
Content: 1.76 m²