€34.95/m2
Natural Darcy Oak is characterized by an authentic, medium-light natural oak tone that balances between warm golden and soft brownish nuances.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
As part of the Durastar Silent Cork collection, this flooring meets the highest usage class AC6 and impresses with a solid thickness of 9 mm. This combination guarantees maximum durability and excellent acoustic comfort thanks to the integrated cork layer.
The decor is also available in different versions – Atlantic 12, Atlantic 8 and Herringbone 8 collections – which are equipped with the innovative MO.RE! technology.
Specification
| AC Rating: | AC6 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Durastar Silent Cork |
| Decor Name: | Natural Darcy Oak |
| Decor Nr.: | K843 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | Lifetime |
| Joint System: | Fold Down |
| Length: | 630 mm |
| Pack Pieces: | 10 |
| Plank Width: | Narrow |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | DY |
| Thickness: | 9 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 126 mm |
Login