€34.95/m2
Natural Darcy Oak is characterized by an authentic, medium-light natural oak tone that balances between warm golden and soft brownish nuances.
Part of the O.R.C.A. series (Organic Rigid Coreboard Abrasion-proof Flooring), known for its water resistance of up to 100 hours.
As part of the Durastar Silent Cork collection, this flooring meets the highest usage class AC6 and impresses with a solid thickness of 9 mm. This combination guarantees maximum durability and excellent acoustic comfort thanks to the integrated cork layer.
The decor is also available in different versions – Atlantic 12, Atlantic 8 and Herringbone 8 collections – which are equipped with the innovative MO.RE! technology.
Features
Authentic embossed
The synchronous pores are perfectly aligned with the wood grain of the decor, creating an impressively realistic look and feel that captures the unique character and natural charm of real wood.
Anti-static
The flooring provides complete protection against unpleasant shocks. The Anti-static is built-in and quaranteed for the file of the floor.
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Microscratch protect
The robust surface protects your flooring against micro-scratches that can be caused by strong mechanical stresses or the claws of house pets.
Impact Sound Reduction
Due to the integrated pad, the flooring reduces impact sound, echoes and vibrations.
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Real groove
Bevelled edges on all four sides of the plank ensure an authentic floorboard look.
Specification
| AC Rating: | AC6 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Durastar Silent Cork |
| Decor Name: | Natural Darcy Oak |
| Decor Nr.: | K843 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | Lifetime |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 2003 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Long plank, wide |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | DY |
| Thickness: | 9 mm |
| Utility Class: | 33 |
| Width: | 245 mm |
Login